Fronda 60

Spis treści:

O kwartalniku:

Ilość stron: 300
Rozmiar: zbliżony A5
Oprawa: miękka
Wysyłamy w: 1 dzień roboczy

Kup teraz

O ludziach rozsądnych i ludziach szalonych

Ludzie rozsądni okrzyknęli Rejtana głupcem i szalonym; naród nazwał go wielkim; potomność sąd narodu zatwierdziła.
Adam Mickiewicz

Impuls przyszedł z Węgier

Fenomen wielowiekowej przyjaźni polsko-węgierskiej stanowi zjawisko unikalne w skali europejskiej. Łączy nas wspólnota losu, której elementem była rola „przedmurza chrześcijaństwa”, wspólna tradycja szlachecka, geopolityczne wciśnięcie między nieprzychylne żywioły sąsiedzkie czy ten sam etos cywilizacyjny.
Aleksander Bocianowski

Mohery i wykształciuchy

Marek Czuku

Polacy, gdzie wtedy byliście?

Kiedy czytamy relacje świadków epoki saskiej i konfrontujemy je z późniejszymi opiniami historyków na temat tych czasów – uderzać musi przepaść ocen, jaka zieje między tymi dwoma opisami.
Grzegorz Górny

Polacy, Europa i Polactwo

Istnieje naród polski i ci, którzy chcą się z niego wyrwać. Nie naród zdrajców i naród patriotów, zakorzenienie w polskości i wykorzenienie z niej.
Z Rafałem A. Ziemkiewiczem rozmawia Rafał Geremek

Polska jako potwór doktora Frankensteina

Uwagi o myśli politycznej Jarosława Marka Rymkiewicza.
Tomasz Rowiński

Zielonotuskowcy, czyli Donald Tusk wybrany przez Boga

Donald Tusk z Bronisławem Komorowskim to wielki dar Boga dla Polski. Tym wielkim przywódcom oddawać honory będą królowie ziemi. Takie opinie nie są kiepskim żartem, ale częścią kazań, jakimi od wielu miesięcy raczą swoich wiernych kaznodzieje z Kościoła Bożego w Chrystusie.
Tomasz P. Terlikowski

Wojna informacyjna

W wojnie informacyjnej najgroźniejsza jest agentura wpływu. Zgodnie z amerykańską definicją, agent wpływu to osoba, która może być wykorzystana do dyskretnego urabiania opinii polityków, środków masowego przekazu i grup nacisku w kierunku przychylnym zamiarom i celom obcego państwa.
Rafał Brzeski

Dziedzictwo doktora Wetzela

Jak doprowadzić do ostatecznego rozwiązania kwestii polskiej, żeby odium potępienia nie spadło na Niemców? Urzędnicy NSDAP nie mieli wątpliwości: eksterminacja Polaków musi dokonać się ich rękoma.
Ewa Kamińska

Zasada wirusa w wojnie psychologicznej

Rzecz o nadszarpnięciu jedności narodu poprzez takie działania informacyjne, które mają na celu moralną likwidację wszystkich źródeł narodowej dumy. Obszerne fragmenty powyższego tekstu pochodzą z wydanej w 2003 roku pracy zbiorowej pt. Problemy psychologii wojskowej.
Władimir Lisiczkin

Apologia Ronalda Reagana

czyli o wyższości „człowieka szalonego” nad „ludźmi rozsądnymi”.
Grzegorz Strzemecki

Kościół mentalnie skolonializowany

Nasz świat jest jak pociąg, którego lokomotywa to kultura nihilistyczna. Ten pociąg pędzi prosto w przepaść, pędzi ku samozniszczeniu. Nie da się już go zatrzymać.
Z abp. Javierem Martínezem rozmawia Grzegorz Górny

Podział już nastąpił

Odwołanie się do nauki Kościoła oraz do doświadczeń i argumentów, które sprzeciwiają się współczesnej ideologii, prowadzi do tego, że zostaniecie postawieni przed trybunałem tak zwanych dobrych ludzi i dobrych chrześcijan.
Biskup Andreas Laun

Liberalna nietolerancja

Nowoczesny liberalizm posiada silne tendencje totalitarne. Zakłada, że instytucje i stowarzyszenia mogą istnieć tylko dzięki zezwoleniu państwa i w ramach prawa oraz muszą podporządkować się dyktatowi lub normom państwowym. Nowoczesny liberalizm jest skrajnie daleki od tradycyjnego liberalizmu, który zakładał pierwszeństwo jednostek, rodzin i stowarzyszeń przed państwem.
Kardynał George Pell

Wiersze

Barbara Witkowska

Blogowisko

Krytyka, komentarze i inne wycieczki pod adresem, czyli parę słów od internautów. Dyskutantów nakręca: fronda.pl

Cała prawda o systemie Putina

Na Zachodzie większość woli nie znać prawdy o Rosji. Przejawia się w tym strach przed nią, przed jej militarną siłą, która się odradza. Pewne znaczenie ma też wielka propaganda na rzecz dobrego wizerunku Federacji Rosyjskiej, w którą wkładana jest ogromna suma petrodolarów.
Rozmowa z Manon Loizeau, francuską dziennikarką i reżyserką filmów dokumentalnych

Moje pokolenie jest stracone

Jeśli mnie zabiją, to na moje miejsce wejdą inni ludzie. Nasza ofiara jest ważna, jesteśmy wzorem i dlatego nie wolno nam ulec zastraszeniu, nie możemy ustąpić reżimowi.
O sytuacji na Białorusi z Franakiem Wiaczorką rozmawia Petar Petrović

Pisarz między ikoną a idolem

Przesłanie twórczości Grossmana jest przesłaniem nadziei: człowiek, niezależnie od siły idola, nawet jeśli ten idol tożsamy jest z państwem, zawsze nosi w sobie Ikonę, naturę zdolną do miłości, do dawania i przebaczania. A człowiek, który przebacza, jest wolny.
Artur Mrówczyński-Van Allen

Niedokonany czas Broków. O powieści Bronisława Wildsteina

Jeśli ktoś próbuje oceniać powieści Bronisława Wildsteina przez pryzmat jego publicystyki, to jest na złej drodze. Właściwa perspektywa jest odwrotna. To czytając publicystykę, trzeba pamiętać, jaka wizja świata jest za nią ukryta i próbuje się przebić przez gazetową formę. Żeby zaś tę wizję zrozumieć, trzeba czytać literaturę.
Mateusz Matyszkowicz

Na nieoranej ziemi. O powieści Zgred Rafała A. Ziemkiewicza

W przeciwieństwie do innych starych narodów Europy nam poza niejasnymi wspomnieniami po dawnej Polsce nie pozostało nic. Polska dopiero się tworzy i dlatego nie potrafi strząsnąć z siebie tego bezformia, tego niezdecydowania, czy należy być dumnym z siebie, czy się wstydzić siebie. Duma wychodzi nam nieraz żenująco, a wstyd jest objawem jakiegoś poniżenia.
Tomasz Rowiński

Fronda 60 już dostępna online i w Empikach!

Podoba Ci się Fronda?

Dzięki wpływom z prenumerat realizowane są obecnie następujące projekty: 

Pchaj z nami świat w kierunku nieba!:) Dziękujemy!